Stavíme na chatě dřevník


Stěhování do rekreační nemovitosti s možností celoročního bydlení je pro mnohé z nás důležitým životním krokem. Přichází například v okamžiku, kdy již nemáme zájem hradit vysoké částky za energie v případě centrálního vytápění bytových domů z plynových kotelen, a raději si zodpovídáme za vytápění objektu sami. Tímto způsobem lze ušetřit nemalé peníze, a to zejména v případě topení v krbu palivovým dřevem.

výstavba dřevníku

Jakmile máme vystavěný či rekonstruovaný krb, doplněný výměníkem a třeba i podlahovým vytápěním, bude zapotřebí promyslet, kde skladovat palivové dřevo. Ideálním řešením se může stát dřevník, který zhotovíme velice snadno ze zakoupeného řeziva a konstrukčního materiálu. V položce naší dodavatelé quadrofixing.cz se dozvíte, jaké konstrukční výrobky lze k výstavbě použít, a také odkud pochází. Výhodné je zakoupit nerezové konstrukční vruty, s nimiž sestavíte trámovou stavební konstrukci, kterou pak budete zpevňovat vodorovnými latěmi z borového masivu.

palivové dřevo

Latě pokládejte přes sebe – dřevník by mohl vypadat například tak, že mezi svislé trámové stojky připevníte do spodní části vodorovnou lať a o ni pak opřete druhou lať tak, aby byla skloněna pod mírným úhlem cca 30 stupňů. Na druhou lať položíte stejným způsobem třetí lať a takto budete latě pokládat přes sebe zdola nahoru po celé délce dřevníku zpředu, zezadu, i z bočních stran. Výsledný efekt je velmi zajímavý, přitom z projekčního hlediska jednoduchý.

K výstavbě použijte nerezový konstrukční materiál, nejlépe nerezové vruty, které zaručí pevnost konstrukce po dobu mnoha let.

Dřevník pak můžete opatřit vhodnou lazurou, zalíbit by se vám mohl dekor olšového či třešňového dřeva, zbarvený mírně do červena, a takto ošetřené řezivo bude velmi dobře ladit s travnatou plochou a s bílou domovní fasádou. Do dřevníku pak umístíte nejen palivové dříví, ale i zahradní techniku – sekačku na trávu, křovinořez, nebo plotové nůžky.