Jak vypadá ceník služeb instalatérství


Je pravdou, že instalatéra voláme většinou v případě akutní nouze. V takové chvíli samozřejmě na cenu příliš nehledíme. Avšak pokud se rozhodneme předem připravit a najít si vhodného instalatéra ještě předtím, než se něco stane, pak nás rozhodně zajímá, kolik si bude za své služby účtovat.

Když se však o celou věc začneme zajímat, zjistíme, že ceník služeb instalatérství není ani zdaleka tak jednoduchý, jako například v kadeřnictví. Nemáme zde až na malé výjimky vypsány jednotlivé úkony a částku, kterou za ně budeme platit. A má to svůj dobrý důvod.

instalatér s nástroji

Předně si musíme uvědomit, že každý případ je specifický, a nikdy nelze předem odhadnout, co vlastně bude nutné udělat, dokud nebude provedena prohlídka. Někdy stačí jen pořádně utáhnout uzávěr, jindy je potřeba vyměnit celou trubku. Nelze tedy předem říci, kolik to vše vlastně bude stát.

Dále jsou tu i náklady na cestu, které se rovněž mění. Nesmíme zapomínat, že instalatér cestuje za vámi, a že si náklady na pohonné hmoty, amortizaci vozidla a další rovněž započítá do částky, kterou od vás bude nakonec požadovat. A vzhledem k tomu, že nikdy nelze předem říci, jak daleko to k vám bude mít, není ani možné předem stanovit konečnou částku.

instalatér při práci

Ano, je samozřejmě možné dát například cenu za kilometr, což také mnozí dělají. Avšak ani ta není v době objížděk a oprav silnic směrodatná, neboť se může velmi snadno protáhnout. To však nelze dopředu vědět.

Stejně tak je tomu s jednotlivými úkony. Lze samozřejmě uveřejnit, kolik bude každý jednotlivý stát, avšak vzhledem k tomu, že předem nevíme, který z nich bude nutné provést, nám to až tak nepomůže. Ano, lze díky tomu porovnat jednotlivé instalatéry a zjistit, který z nich je pravděpodobně nejlevnější, avšak zapomínat nesmíme ani na různé příplatky, které si účtují.

To vše jsou důvody, proč ceník není uveřejňován, a pokud ano, proč není až tak důležitý, jak by se mohlo na první pohled zdát.

5/5 - (2 votes)